Geoportal POSTCOMERa
Pomniki i inne miejsca pamięci, zostały przebadane w ramach pracy nad grantem Pracownia Badań nad Pamięcią Zbiorową w Europie Postkomunistycznej POSTCOMER (grant Narodowego Centrum Nauki w ramach programu Sonata 2, nr 2011/03/D/HS2/06170, realizowanym w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Szczegółowe informacje na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej: https://postcomer.umk.pl/pages/Postcomer_2012-2018/
Szczegółowe i dodatkowe informacje na temat samego geoportalu, a także na temat pomników można znaleźć na stronie: https://www.google.com/maps/d/u/1/edit?mid=1l30RwB88MGXuvVK2hlWzxi-gKVRmz6rq&ll=20.124427852229548%2C12.402945837499999&z=3
Warto także sięgnąć do publikacji powstałych w trakcie realizacji grantu, odnoszą się one bezpośrednio do miejsc, ludzi, wydarzeń, czasów wskazanych w projekcie i na geoportalu.
Techniczna strona projektu:
Celem tego elementu projektu było powołanie geoportalu – strony internetowej z mapą – POSTCOMER, który będzie integrowała trzy elementy: mapę (lokalizację wskazanych obiektów), zdjęcia oraz opisy. Od początku zależało nam na tym, by portal przyjął formułę źródła o otwartym dostępie, z przejrzystym i intuicyjnym dla odbiorcy interfejsem.
Projekt pierwotnie został powołany na dedykowanej mu stronie internetowej opartej na systemach GIS (Geographic Information System – System Informacji Geograficznej). Jednak największy problemem, który pojawia się przy stosowaniu tego rodzaju narzędzi w perspektywie długofalowej (jak każdego projektu) jest jego długotrwałość. Ciągła zmienność oprogramowania sprawia, że tego rodzaju projekt musiałby być regularnie odnawiany, przenoszony z jednej platformy na drugą, z jednego programu GIS do drugiego. Takie rozwiązanie nie zapewnia trwałości.
W związku z tym wybrano bardziej złożoną organizacyjnie, ale łatwiejszą dla odbiorcy drogę, która jednocześnie zapewnić ma trwałość projektu. Projekt został oparty na programie GIS o otwartym dostępie o nazwie Map Channels (https://www.mapchannels.com ), z wykorzystaniem dostępnych w nim narzędzi. Jednak same dane oparto na dwóch niezależnych i – w zamyśle – mających zapewnić trwałość elementach. Jednym jest strona internetowa Pracowni POSTCOMER Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, drugim mapa Google Maps. Pierwszy jest utrzymywany przez uczelnię, co zapewnia trwałość i dostępność; drugi globalną korporację, stale rozwijaną i zachowującą dane niezależnie od zmian systemowych, powszechnie używaną w odniesieniu do informacji geograficznych w codziennym życiu. Pozwoli to zapewnić odpowiednią dostępność – nie tylko przez tych, którzy korzystają ze strony POSTCOMER, ale również osób korzystających z Google Maps. Zapewni to zatem także większa widzialność projektu i jego efektów.
Legenda mapy:
W geoportalu wykorzystano następujące oznaczenia (ikony) i kolory.
Kolor czerwony danej ikony oznacza miejsce, które nie tylko zostało przez członków naszego zespołu odwiedzone, ale również sfotografowane, docelowo również opisane. Niekiedy są to również miejsca, które już znajdowały się w systemie Google Maps, zostały jednak przez nas opisane, dodano odpowiednie ikony, itd. W przypadku koloru zielonego ikon mamy do czynienia z miejscami, które już są oznaczone w Google Maps, niekiedy posiadają zdjęcia dodane przez inne osoby, zostały przez nas odwiedzone, nie stanowiły jednak (na razie) szerszego przedmiotu badań.
Wprowadzono następujące ikony… (TBC).
Miejsca pamięci, ludzie, wydarzenia, daty